7 kultowych książek o miłości, które trzeba przeczytać

Książka
7 kultowych książek o miłości, które trzeba przeczytać
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pięknie pisać o miłości nie jest łatwo. Wielu autorów podejmujących się tego wyzwania kończy z harlequinem lub słabym erotykiem. Są jednak pisarze, których opowiadania o miłości porywają czytelników od lat. Poznaj 7 klasyków o miłości, które zdecydowanie warto przeczytać.

1. „Duma i uprzedzenie”, Jane Austen

Chyba trudno byłoby znaleźć osobę, która nie słyszała o tej pozycji. Jednak pominięcie jej na liście kultowych książek o miłości wydaje się wręcz niestosowne. Zatem mimo że jest tak dobrze znana, pojawia się tu na pozycji numer jeden, bo jest to książka godna polecenia w każdej dekadzie dla wszystkich tych, którzy szukają poruszających i pięknie opowiedzianych historii o miłości.

2. „Spóźnieni kochankowie”, William Wharton

Romantyczna historia miłosna pięćdziesięcioletniego malarza Jacka, który dla spełnienia swoich marzeń porzucił pracę w korporacji, oraz ponad siedemdziesięcioletniej, niewidomej Mirabelle. Połączyły ich trudne przeżycia, wzajemne zrozumienie oraz wspólne zamiłowania i potrzeba poznawania siebie. Przyjaźń i duchowa więź bohaterów stopniowo przeradzają się w prawdziwe przywiązanie, a potem w erotyczną relację.

3. „Wielki Gatsby”, Francis Scott Fitzgerald

Kolejny klasyk, w którym zaczytywać się może każde pokolenie. „Wielki Gatsby” Francisa Scotta Fitzgeralda to powieść, która chyba nigdy się nie znudzi. Obok burzliwego romansu bogacza Jaya Gatsby’ego z piękną Daisy autor przedstawia Amerykę lat 20., krytykuje obecny wówczas przepych, nadmierne skupienie na dobrach materialnych i usilne próby realizacji „American Dream”.

4. „Przeminęło z wiatrem”, Margaret Mitchell

Znana i popularna, zwłaszcza wśród starszych pokoleń, opowieść o burzliwej miłości, której nie można pominąć na liście kultowych książek. „Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell to historia pięknej i niezwykle kapryśnej Scarlett, wikłającej się we wciąż nowe romanse i stale pragnącej prawdziwej miłości. W tle głównego wątku pojawia się obraz Ameryki z okresu wojny secesyjnej, która odmieniła oblicze kraju, oraz problemy przedstawicieli różnych klas społecznych, podziały i stereotypy, z którymi zmagało się ówczesne amerykańskie społeczeństwo.

5. „Wichrowe wzgórza”, Emily Brontë

Powieść Emily Brontë została uznana za romans wszech czasów. To opowieść o tragicznej miłości, szaleństwie i zemście, która po ukazaniu się w XIX-wiecznej Anglii została uznana za zbyt gwałtowną i brutalną. Po latach jednak doczekała się ogromnego sukcesu i nadal uważana jest za klasykę literatury brytyjskiej. Fani Emily Brontë żałują, że autorka nie napisała więcej powieści – „Wichrowe wzgórza” to, obok tomiku poezji wydanego wspólnie z siostrami Charlotte i Anne, jej jedyne dzieło. 

6. „Angielski pacjent”, Michael Ondaatje

To powieść, która otrzymała Nagrodę Złotego Bookera, najbardziej prestiżową brytyjską nagrodę literacką i została okrzyknięta najlepszą książką ostatnich 50 lat. Michael Ondaatje przedstawia historię miłości na tle tragicznych wydarzeń i okrucieństw wojny. Uczucie rozwija się wraz z poznawaniem siebie, niestety jednak skazane jest na przegraną.

7. „Okruchy dnia”, Kazuo Ishiguro

Kolejna wyróżniona Nagrodą Bookera powieść – „Okruchy dnia” Kazuo Ishiguro to książka, która zyskała ogromne uznanie. Autor przedstawia w niej historię kamerdynera, który tak oddał się swojej pracy, przywdziewając sztywną, pozbawioną emocji maskę, że przez całe życie nie był w stanie wyznać swoich uczuć jedynej kobiecie, którą kochał. Zbyt późno uświadamia sobie, jak wiele stracił.

Zdj. główne: Alexandra Fuller/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak efektywne wykorzystanie Instagrama może zwiększyć sprzedaż twojego produktu?
Jak efektywne wykorzystanie Instagrama może zwiększyć sprzedaż twojego produktu?
Dowiedz się, jak Instagram może stać się potężnym narzędziem sprzedażowym dla Twojego produktu. Odkryj tajniki społecznościowego marketingu i zwiększ swoje zyski.
Jak skutecznie wykorzystać personalizowane gadżety w strategii marketingowej twojej firmy
Jak skutecznie wykorzystać personalizowane gadżety w strategii marketingowej twojej firmy
Poznaj skuteczną strategię wykorzystania personalizowanych gadżetów marketingowych dla rozwoju Twojej firmy. Dowiecie się, jak przyciągać klientów i zwiększać zyski dzięki innowacyjnym metodom marketingowym.
Dlaczego warto prowadzić firmowy newsletter?
Dlaczego warto prowadzić firmowy newsletter?
Newsletter firmowy to jedno z najskuteczniejszych narzędzi marketingowych, które pozwala firmom na budowanie trwałych relacji z klientami i stałych odbiorcami. Warto go prowadzić ze względu na wiele jego zalet, w tym m.in. na to, że pozwala na utrzymywanie kontaktu z klientami, zwiększa ich zaangażowanie, buduje markę i przyciąga nowych klientów.
Ostatnie wpisy