7 kultowych książek o miłości, które trzeba przeczytać

Książka
7 kultowych książek o miłości, które trzeba przeczytać
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pięknie pisać o miłości nie jest łatwo. Wielu autorów podejmujących się tego wyzwania kończy z harlequinem lub słabym erotykiem. Są jednak pisarze, których opowiadania o miłości porywają czytelników od lat. Poznaj 7 klasyków o miłości, które zdecydowanie warto przeczytać.

1. „Duma i uprzedzenie”, Jane Austen

Chyba trudno byłoby znaleźć osobę, która nie słyszała o tej pozycji. Jednak pominięcie jej na liście kultowych książek o miłości wydaje się wręcz niestosowne. Zatem mimo że jest tak dobrze znana, pojawia się tu na pozycji numer jeden, bo jest to książka godna polecenia w każdej dekadzie dla wszystkich tych, którzy szukają poruszających i pięknie opowiedzianych historii o miłości.

2. „Spóźnieni kochankowie”, William Wharton

Romantyczna historia miłosna pięćdziesięcioletniego malarza Jacka, który dla spełnienia swoich marzeń porzucił pracę w korporacji, oraz ponad siedemdziesięcioletniej, niewidomej Mirabelle. Połączyły ich trudne przeżycia, wzajemne zrozumienie oraz wspólne zamiłowania i potrzeba poznawania siebie. Przyjaźń i duchowa więź bohaterów stopniowo przeradzają się w prawdziwe przywiązanie, a potem w erotyczną relację.

3. „Wielki Gatsby”, Francis Scott Fitzgerald

Kolejny klasyk, w którym zaczytywać się może każde pokolenie. „Wielki Gatsby” Francisa Scotta Fitzgeralda to powieść, która chyba nigdy się nie znudzi. Obok burzliwego romansu bogacza Jaya Gatsby’ego z piękną Daisy autor przedstawia Amerykę lat 20., krytykuje obecny wówczas przepych, nadmierne skupienie na dobrach materialnych i usilne próby realizacji „American Dream”.

4. „Przeminęło z wiatrem”, Margaret Mitchell

Znana i popularna, zwłaszcza wśród starszych pokoleń, opowieść o burzliwej miłości, której nie można pominąć na liście kultowych książek. „Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell to historia pięknej i niezwykle kapryśnej Scarlett, wikłającej się we wciąż nowe romanse i stale pragnącej prawdziwej miłości. W tle głównego wątku pojawia się obraz Ameryki z okresu wojny secesyjnej, która odmieniła oblicze kraju, oraz problemy przedstawicieli różnych klas społecznych, podziały i stereotypy, z którymi zmagało się ówczesne amerykańskie społeczeństwo.

5. „Wichrowe wzgórza”, Emily Brontë

Powieść Emily Brontë została uznana za romans wszech czasów. To opowieść o tragicznej miłości, szaleństwie i zemście, która po ukazaniu się w XIX-wiecznej Anglii została uznana za zbyt gwałtowną i brutalną. Po latach jednak doczekała się ogromnego sukcesu i nadal uważana jest za klasykę literatury brytyjskiej. Fani Emily Brontë żałują, że autorka nie napisała więcej powieści – „Wichrowe wzgórza” to, obok tomiku poezji wydanego wspólnie z siostrami Charlotte i Anne, jej jedyne dzieło. 

6. „Angielski pacjent”, Michael Ondaatje

To powieść, która otrzymała Nagrodę Złotego Bookera, najbardziej prestiżową brytyjską nagrodę literacką i została okrzyknięta najlepszą książką ostatnich 50 lat. Michael Ondaatje przedstawia historię miłości na tle tragicznych wydarzeń i okrucieństw wojny. Uczucie rozwija się wraz z poznawaniem siebie, niestety jednak skazane jest na przegraną.

7. „Okruchy dnia”, Kazuo Ishiguro

Kolejna wyróżniona Nagrodą Bookera powieść – „Okruchy dnia” Kazuo Ishiguro to książka, która zyskała ogromne uznanie. Autor przedstawia w niej historię kamerdynera, który tak oddał się swojej pracy, przywdziewając sztywną, pozbawioną emocji maskę, że przez całe życie nie był w stanie wyznać swoich uczuć jedynej kobiecie, którą kochał. Zbyt późno uświadamia sobie, jak wiele stracił.

Zdj. główne: Alexandra Fuller/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skuteczne reklamy wizualne mogą przyciągać klientów do naszego biznesu?
Jak skuteczne reklamy wizualne mogą przyciągać klientów do naszego biznesu?
Przekonaj się, jak przemyślane i atrakcyjne reklamy wizualne mogą przyciągnąć więcej klientów do twojego biznesu, zwiększając tym samym Twoje zyski.
Jak skutecznie wykorzystać naklejki i etykiety samoprzylepne w strategii marketingowej twojej firmy?
Jak skutecznie wykorzystać naklejki i etykiety samoprzylepne w strategii marketingowej twojej firmy?
Sprawdź, jak wykorzystać samoprzylepne naklejki i etykiety w celu zwiększenia widoczności marki i przyciągnięcia nowych klientów.
Gdzie tanio kupować książki i dlaczego warto czytać?
Gdzie tanio kupować książki i dlaczego warto czytać?
Odkryj, gdzie znaleźć tanie książki i poznaj powody, dla których czytanie jest niezwykle wartościowym i inspirującym doświadczeniem.
Ostatnie wpisy