Klasyki fantasy, które trzeba obejrzeć

Film
Klasyki fantasy, które trzeba obejrzeć
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz na chwilę uciec przed codziennością? Zrób sobie przerwę i daj się wciągnąć w fantastyczną wyprawę po tajemniczym labiryncie, lasach i wąwozach pełnych legendarnych stworzeń albo po fantasmagorycznym świecie powracającego czasu!

„Labirynt Fauna”

„Labirynt Fauna” to straszna i wciągająca historia o niełatwym dla Hiszpanii okresie. Jest 1944 rok. Wojna domowa dobiegła końca, rozpoczęły się krwawe rządy Francisco Franco. W filmie przeplatają się dwie linie narracji. Pierwsza z nich opowiada o niespokojnej sytuacji w kraju i walce odważnych partyzantów z reżimem Franco. Druga poświęcona jest dziewczynce Ofelii, a właściwie jej wyobraźni i marzeniom. Świat, w którym żyje Ofelia, jest równie okrutny, co rzeczywistość, która ją otacza, dlatego po obejrzeniu filmu nie ośmielisz się powiedzieć, że obejrzałeś banalną bajkę.

Trylogia „Władcy Pierścieni”

„Władca Pierścieni” – na równi z „Harrym Potterem” – to klasyka uznana przez wielu wpływowych znawców kina i oczywiście samych widzów. Choć autor powieści sprzeciwiał się jej ekranizacji, Peter Jackson nie uległ kompromitacji, bo ofiarował widzom filmy niezmiennie uznawane za najlepsze produkcje fantasy w historii. Trylogia opowiada o malutkim ludzie Śródziemia, którego leniwą egzystencję przerywa znalezienie magicznego pierścienia przez jednego z hobbitów. Okazuje się, że jest to pierścień, który pozwoli władcy zła odzyskać władzę nad światem.

„Rękopis znaleziony w Saragossie”

Bohater filmu, kapitan francuskiej gwardii napoleońskiej, powraca do zamku, żeby przejąć spadek, jednak zagadkowe wydarzenia wciąż mu w tym przeszkadzają. Na dodatek w jednej przeklętej przez Boga karczmie zamieszkiwanej przez duchy i demony do jego rąk trafia zagadkowa książka, w której opisano wszystko, co się z nim dotychczas działo. Usiłując znaleźć wyjaśnienie tych mistycznych wydarzeń, kapitan popada w coraz to nowe tarapaty, spotyka na swojej drodze zdumiewających ludzi i piękne kobiety. „Rękopis znaleziony w Saragossie” to doskonały czarno-biały film, w którym zagrali wybitni polscy aktorzy.

„Iluzjonista”

Słynny magik Eisenheim swoimi występami przykuwa uwagę wyższych warstw społecznych Wiednia, w tym także księżniczki Sophie – swojej ukochanej z czasów dzieciństwa. Niestety Sophie jest zaręczona z księciem Leopoldem, żądnym władzy następcą tronu. Kobieta prędko zdaje sobie sprawę z tego, że wciąż żywi do iluzjonisty uczucia. Od tej pory zaczynają się dziać zagadkowe wydarzenia związane z Eisenheimem, które usiłuje rozwikłać inspektor Uhl. Na widok zdumiewającej akcji niejednokrotnie wyrwie Ci się okrzyk zaskoczenia, a doskonała gra aktorów dostarczy Ci wyrafinowanej przyjemności.

„Excalibur”

Jeden z najbardziej nastrojowych filmów fantasy w historii. „Excalibur” to bardzo mroczna i krwawa wersja legendy o królu Arturze, odległa od kolorowych średniowiecznych baśni. Reżyser John Boorman dostosował do swoich potrzeb historię poszukiwań Graala, niemniej tragiczne losy króla Brytanii opowiedział zgodnie z kanonem. Ponadto film zawiera jeden z najpiękniejszych obrazów fantasy w historii: króla Artura walczącego z przeciwnikiem, który najpierw odmawia złożenia mu hołdu, a potem w obliczu odwagi i szlachetności władcy spełnia życzenie króla.

Zdjęcie główne: Thandy Yung/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak poprawić organizację i identyfikację towarów w magazynie dzięki samoprzylepnym etykietom?
Jak poprawić organizację i identyfikację towarów w magazynie dzięki samoprzylepnym etykietom?
Odkryj, jak skutecznie zarządzać magazynem i zidentyfikować towary za pomocą samoprzylepnych etykiet. Znajdź klucze do poprawy efektywności i precyzji w Twoim miejscu pracy.
Przegląd najciekawszych zegarków z Androidem
Przegląd najciekawszych zegarków z Androidem
Zegarki typu smartwatch cieszą się popularnością od ok. 2010 roku, kiedy to najwięksi producenci elektroniki zaczęli umieszczać w nich funkcje […]
Jak wybrać idealną koszulę firmową z haftem dla pracowników?
Jak wybrać idealną koszulę firmową z haftem dla pracowników?
Dowiedz się, jak unikalna koszula firmowa z haftem może wyróżnić Twoją firmę na tle konkurencji. Poznaj porady ekspertów na temat wyboru idealnego stroju pracowniczego.
Ostatnie wpisy